Rozmiar koła

Rozpoznajemy cztery rozmiary kół w rowerach przeznaczonych dla ludzi dorosłych: 26”, 27.5”, 28” i 29” (Przyjęło się oznaczanie średnicy kół w jednostkach imperialnych - tutaj calach, 1cal = 2.54cm).

Rozmiar ten zawiera w sobie wysokość opony. Jest to o tyle ważna informacja, że koła 28” i 29” posiadają identyczną średnicę obręczy a różnica 1” pochodzi właśnie z wysokości opony.

Średnice obręczy:

26” – 559mm

27.5” – 585mm

28” i 29” – 622mm

Jakie są zalety poszczególnych rozmiarów?

Mniejsze koło to lepsza zwrotność, przyspieszenie, niższa masa i bardziej uniwersalne zastosowanie. Natomiast większe koło pozwala w łatwiejszy sposób pokonywać przeszkody, ma większy kontakt z podłożem i pozwala osiągnąć większe prędkości.

Dobierając rozmiar kół należy zastanowić się do jakiej jazdy rower będzie używany.

 

W warunkach miejskich są używane koła od 26” do 28”. Praktycznie nie ma znaczenia jaki rozmiar wybierzemy, chociaż należy przypomnieć, że większe koło łatwiej pokonuje przeszkody (np. krawężniki).

 

W rowerach szosowych zawsze znajdziemy koła 28” ze względu na wymaganie większej prędkości.

 

Natomiast w rowerach górskich spotkamy rozmiary 26”, 27.5” i 29”. Przy czym przyjmuje się, że minimalny wzrost kolarza dla kół 29” to 175cm. Jeżeli rower ma być przeznaczony do jazdy w trudnym terenie należy pamiętać, że większe koło jest mniej zwrotne. 

Udostępnij